Vajinal Lazer

Kadınlarda sosyal hayatı olumsuz etkileyen ve toplumda oldukça sık karşılaşılan idrar kaçırma sorununun çözümünde önemli bir yere sahip olan vajinal lazer uygulaması, aynı zamanda normal doğum sonucu vajina genişlemesi nedeniyle cinsel hayatı olumsuz etkilenen kadınlar için de kolay ve pratik bir tedavi metodu olmaktadır.

Vajinal Lazer Uygulaması Nedir?

Kadın doğum muayenelerinde sıklıkla kullanılan ultrason probuna(el aleti) benzer bir probun vajinanın içerisine yerleştirerek içeriye lazer enerjisinin verildiği, anestezi ihtiyacı olmadan tamamen ağrısız, acısız ve sadece 10-15 dk süren bir işlemdir.

Vajinal Lazer Hangi Hastalıklarda Kullanılır?

∙ Kronik Vajinal Mantar ve Enfeksiyonlar

Vajen dokusundaki incelme ve kuruluk, cinsel ilişki ile ya da bundan bağımsız olarak kronik enfeksiyonlara zemin hazırlar. O bölgede gelişen mikro çatlaklar doğal floranın bozulmasına ve ilaçla tedavi edilmesi mümkün olmayan enfeksiyonlara sebep olur. Bu sebeple vajinal lazer ile o bölgenin kanlanmasının artırılması ve duvar yapısının iyileştirilmesi kronikleşen vajinal enfeksiyonların da tedavi edilmesine olanak sağlar.

∙ Genital siğiller

Genital bölgede en sık görülen cilt lezyonları HPV virüsünün sebep olduğu siğillerdir. Bu lezyonların kalıcı olarak tedavisinde lazer uygulamaları kullanılmaktadır. Lazer uygulaması sonrası pigment kaybı minimum olacağından kozmetik olarak da çok yüz güldürücü sonuçlarla genital siğiller tedavi edilebilmektedir.

∙ İdrar Kaçırma (İnkontinans)

Özellikle öksürürken, gülerken ya da hareket halindeyken istemsizce gerçekleşen idrar kaçırma (inkontinans) şikayetlerine stress inkontinans denir. Her üç kadından birinde görülebilen bu durum hayat kalitesini oldukça bozamaktadır .Lazer uygulamasının vajen duvarında sağladığı etki ile idrar torbasının çıkış kısmı güçlenmekte ve lazer uygulaması sonrası hafif-orta şiddetteki idrar kaçırma şikayeti gerilemektedir.

∙ Vajinal İncelme ve Kuruluk

Menopoz döneminde görülen vajinal kuruluk şikayetlerinin ve ağrılı cinsel ilişki sorunlarının çözümü için de lazer uygulamaları tercih edilmektedir. Lazer uygulamasının vajina dokusunda oluşturduğu etki ile bu bölgede yeni damar ve kollojen oluşumu tetiklenir. Sonrasında vagen duvarı kalınlaşır, ıslaklığını sağlayan hücreler yeniden aktiflenir. Sonuç olarak menepoz sonrası hastalarda görülen vajinal kuruluk ve buna bağlı gelişen sık vajen enfeksiyonu,tekrarlayan idrar yolu enfeksiyonu ve ağrılı cinsel ilişki şikayetleri geriler.

∙ Vajen Estetiği

Yaşlanma, sık yapılan doğumlar ya da bazı yapısal sorunlar sebebiyle vajende genişleme ve vajen dudaklarında sarkma gibi bazı kozmetik problemler ortaya çıkabilmektedir. Bu durum cinsel yaşamı olumsuz etkilemektedir.Vajen içine ve dış kısımdaki dudaklara lazer uygulaması ile çok olumlu kozmetik sonuçlar elde edilebilmektedir.

Vajinal lazer Nasıl Yapılır?/Uygulanır?

Lazer enerjisini ileten Probun 2 boyu bulunmaktadır. Öncelikle kişiye uygun olan boyut ile tedaviye başlanır. Sonuç alındıkça diğer boyu kullanılarak tedaviye devam edilir. 2 seansın arasında yaklaşık 1 ay süre geçmesi gerekmektedir. Vajina içerisine yerleştirilen prob ile vajinanın tüm duvarına çepeçevre lazer ile epitelizasyon uyarımı gerçekleştirilir. Bir diğer anlamda dokuya gençleştirme, yeni hücre üretimi yapılarak genişleme ve sarkma gibi etkiler ortadan kaldırılmaktadır.

İlk seansın ardından vajina fark edilir derecede daralmaktadır. İkinci seansın sonunda ise büyük oranda doğum öncesine yakın genişliğe ulaşılmaktadır. Bu şekilde hem idrar kaçırmanın tedavisine katkıda hem de doğumlar ile cinsel yaşamda sorun yaratan vajinal genişleme sorunu çözülmektedir. İşlem sonrası hasta kısa sürede günlük yaşantısına ve işine dönebilmektedir. Cinsel yaşam için de herhangi bir kısıtlama yoktur.

Vajinal Rejuvenasyona İlişkin Sıkça Sorulan Sorular

Vajinal Rejuvenasyon Nedir?

Vajinal lazer yöntemi ile vajina daraltma, gençleştirme işlemine verilen addır.

Vajina Daraltma Nasıl Yapılıyor?

Vajinal lazer yöntemi ile vajinanın duvarına uygulanan epitelizasyon yani yeni hücre üretimi yapılarak gerçekleşmektedir.

Vajinoplasti Neden Yapılır?

Sık ve zorlu doğumlar sonucu ortaya çıkan, daha ciddi vajina genişleme sorunlarını gidermek amacıyla uygulanmaktadır.

Kullanılan Lazer Kaynağının Önemi Var Mıdır?

Gelişen teknoloji ile sağlık alanında lazer kaynaklarının kullanımı artmıştır. Gelişen yeni teknoloji ile aynı uygulama sırasında 2 farklı lazer enerjisinin kombine edilebildiği sistemler artık sıklıkla tercih edilmektedir.Bu kombine etki sayesinde tek seans uygulamada bile çok yüzgüldürücü sonuçlar alınabilmektedir.

Op. Dr. Gamze Baykan Özgüç

Op. Dr. Gamze Baykan Özgüç 26 Ağustos 1973 yılında doğmuştur. 2020 yılından beri Liv Hospital Vadi İstanbul Hastanesi’nde görev almaktadır.

Doç. Dr. Eymen Gazel

1984 yılında Konya’da doğdu. Eylül 2022 ‘de Liv Hospital Vadiistanbul hastanesinde göreve başladı. Halen de bu merkezde görev yapmaktadır.